#34 – EXW. To może być ważny Incoterms dla handlowców

Okładka podcastu EXW Incoterms-

Dziś postanowiłem przyjrzeć się kolejnej z reguł Incoterms. I paradoksalnie biorę się, za przyjętą obiegowo, najprostszą formułę, czyli EXW. Mówię, że obiegowo może być określana jako najprostsza, bo na poziomie zrozumienia, rzeczywiście jest prosta. Jest to po prostu usługa door-to-door. Jednak nic bardziej mylnego.

Ale niektórzy powiędzą – „I co tu drążyć?”

Zapomina się natomiast, że to przy tej formule spedytor ma tak naprawdę najwięcej pracy. Zaczynając od organizacji odbioru z miejsca nadania, często na drugim końcu świata, a kończąc na organizacji finalnej dostawy, po opłaceniu przez klienta należności celno-podatkowych.

Dlatego jest co drążyć.

A w dzisiejszym odcinku o EXW:

  • Proces spedycyjny transportu morskiego, lotniczego i kolejowego. Logika działania wszystkich tych gałęzi transportu jest tu taka sama, a EXW jest dobrym przyczynkiem do tego, aby pokazać cały proces.
  • Ryzyka formuły EXW. Pomimo, że formuła jest prosta w swojej konstrukcji, to nie jest wolna od ryzyk. I o tych ryzykach też dziś będzie.
  • Sprzedaż oparta o wartości. To co wydaje mi się najważniejsze, to pokarzę jak opracować ofertę spedycji bazującą na wartość, właśnie w oparciu o prezentowane ryzyka. A więc mega odcinek też dla handlowców. Zwłaszcza tych, którzy jak to się mówi nie lubią „ściągać gaci” w procesie negocjacji.

Jeżeli nadal wydaje Ci się, że o EXW wiesz wszystko, to koniecznie posłuchaj tego odcinka. Jestem pewien, że znacznie on rozszerza „oklepaną perspektywę” tej formuły, zwłaszcza pod kątem szans w procesie sprzedażowym.

Przypominam o możliwości bezpłatnego pobrania e-Booka o warunkach Incoterms ® 2020, przygotowanego z myślą o spedytorach. E-Book jest dostępny TU.

Posłuchaj też o innych formułach Incoterms ® 2020:

FOB

FCA

CIF

POBIERZ MATERIAŁY DODATKOWE

Incoterms 2020 okładka e-book Profesjonalny Spedytor

POBIERZ E-BOOK

Najbardziej wyczerpujące opracowanie INCOTERMS ® 2020, przygotowane przede wszystkim z myślą o spedytorach.

Zawiera czytelne schematy z dodatkowymi oznaczeniami i objaśnieniami.

Do każdej z formuł dołączona jest tabela szczegółowego podziału kosztów.

POBIERZ

MASZ APLIKACJĘ PODCASTOWĄ?

Słuchaj jak Ci wygodnie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.